top of page

גירושין בראייה הוליסטית

גירושין הינו אחד ממשברי החיים אשר מערער את יסודותיה של המערכת המשפחתית, גם אם קיימת הסכמה לגירושין. אי הוודאות, השינוי של כל מה שידענו עד כה, הכאב, במיוחד אם ההליך נכפה על אחד מהצדדים ואינו בהסכמה, תחושת האשם למול בן/בת הזוג על הפירוד הכפוי, ובעיקר הצער מול הילדים בשל הכאב שנגרם להם עם פרידת הוריהם, מהווים אירוע טראומטי הדורש ליווי והדרכה נכונה, לכל אחד מיחידי התא המשפחתי.

אני מאמינה כי במסע הזה, יש לראות את המשפחה בראייה משפחתית הוליסטית כוללת, כשלם הגדול מסך חלקיו, ומציאת פתרונות המותאמים לצרכיה הייחודיים של כל משפחה. בין אם מדובר בגירושין בהסכמה ובין אם בניהול הליכים משפטיים והגנה על זכויות שונות, אני מלווה את בני המשפחה, יד ביד, ממשבר לצמיחה, תוך היעזרות בבעלי מקצוע שונים, המהווים מעטפת חמה ותומכת לתא המשפחתי המשתנה, תוך מתן דגש מהותי על טובת הילדים ומינימום פגיעה בהם.

הצדדים נדרשים להחלטות גורליות לעתידם - שלהם ושל ילדיהם, כאשר, הכוונה נכונה בעלת השפעה מכרעת על תוצאות ההליך וחייהם של הצדדים. ניווט נכון יש בו כדי למנוע מלחמות מיותרות וכואבות, המבוססות על פחד, אגו ונקם, אשר יסבו לנזקים ועוגמת נפש לכל אחד מהצדדים וכן הוצאות כספיות כבדות. ניווט נכון יאפשר לכ"א מהצדדים מציאת החוזקות והעוצמות שבו, ומתן כלים אישים ורגשיים, לצמיחה והתחלה חדשה.

הליך גירושין אינו מתנהל אך ורק בערכאות שיפוטיות/בחדר הגישור, כי אם בערוצים רחבים נוספים. חברתי לבעלי מקצוע מתחומים שונים, אשר מסייעים בידי ללוות את המשפחות במקצועיות ורגישות לחוף מבטחים בתהליך הפרוד ואף לאחריו, על מנת לאפשר להם לצמוח מתוך המשבר, מחוזקים, לקראת התחלה חדשה.

במסגרת עבודתי, כשאני מגבשת אסטרטגיה המותאמת לכל משפחה באופן ייחודי, מהפן המשפטי, יש צורך במיומנויות ומומחים מתחומים שונים, כך אני נעזרת באקטוארים לצורך בדיקת חלוקת ואיזון הזכויות, שווי מוניטין עסקי, אומדן פערי השתכרות ופוטנציאל השתכרות, שווי חברות ועסקים וכדומה. בשמאי לצורך שווי נכסי מקרקעין טרם חלוקתם, ואף חוקר פרטי במקרים בהם יש חשד לבגידה/צורך בחקירה כלכלית.

לצד זה, יש הכרח בהדרכה וליווי רגשיים, שכן הליך הגירושין מצריך מעבר למענה לשאלות משפטיות וכלכליות גם מענה לאלמנטים רגשיים, אשר לעיתים קובעים את כללי המשחק ויכולתם של הצדדים להמשיך הלאה באופן המיטבי. כך למשל, אני נעזרת בפסיכולוגים ומטפלים רגשיים לתמיכה והעצמת כ"א מהצדדים, בהדרכת הורים למתן כלים והכוונה נכונה להתנהלות עם הילדים במהלך הפירוד ולאחריו, ואף בהפניית הצדדים לתיאום הורי במקרה בו הינם מתקשים לתקשר אחד עם השני באופן שוטף, כתיאומים ביחס להעברת ציוד, בגדים, חוגים, חלוקת זמני שהות וכו'. ייעוץ בכלכלת משפחה, לניהול תא משפחתי יחיד באופן המיטבי, יעוץ משכנתא ופנסיוני וכו'.

הילדים מתמודדים עם השינוי של התא המשפחתי, אשר קשה בכל גיל, ויש צורך בליווי שייתן מענה למצוקותיהם. שאלות לגבי חייהם עם הפירוד, מעבר בין בתים והעברת ציוד, התמודדות בביה"ס, עם זוגיות חדשה של ההורים, לצד חששות ופחדים, כעס, תסכול וכאב אישיים, אשר מתגברים ככל והעצימות בין ההורים גבוהה - עד כדי קונפליקט נאמנויות ולעיתים, בשל הסתה מכוונת או עקיפה מצד אחד ההורים לכדי ניכור הורי וניתוק קשר עם הורה, כאשר הדרכה והכוונה נכונים יכולים למנוע זאת עוד בראשיתם.

אף כ"א מההורים מתמודד עם המציאות החדשה שנוצרה, חלוקת זמני השהות של כ"א מהם עם הילדים, בניית/העמקת קשר עם כ"א מהילדים, ניהול תקשורת אחרת עם הגרוש/ה כאשר ברקע משקעי עבר ומנעד שלם של רגשות המנהלים אותו, התמודדות עם ניהול תא משפחתי יחיד -כלכלית ורגשית, זוגיות חדשה, התמודדות עם בן/בת זוג של הגרוש/ה וילדיו, ואף הקמת משפחה חדשה, לצד מסע אישי של כ"א מההורים, כאינדיבידואליים, לגילויי, התפתחות וצמיחה אישיים.


מאמרים אחרונים
bottom of page